Integrirana pridelava v slovenski Istri pod okriljem Agrarie Koper, oktober 2016

V torek, 25.10.2016, so dijaki 1.GH in 2.GH imeli ekskurzijo na dveh različnih lokacijah.  Dijaki 1.GH  so obiskali kmetijsko zadrugo Agraria Koper, kjer so si najprej ogledali skladišča, kamor kmetje dostavljajo živila, in ob tem obnavljali znanje v poznavanju zelenjave in sadja. Po uvodnem predavanju so se preizkusili v sestavi jedilnika, svojo ustvarjalnost pa so pokazali pri izdelovanju sadnih ali zelenjavnih nabodal.

Dijaki 2.GH so se odpeljali v Agrariin prenovljeni center za vzgojo ekoloških sadik Purissima v Spodnjih Škofijah. Ogledali so si rastlinjake, v katerih uspevajo motovilec, špinača, solata in  posebna sorta paradižnika, purissima. Pričakala jih je pokušina različnih kakijev, jabolk in paradižnikov. Dijaki so nazadnje tudi sami obirali paradižnike purissima  in se  prepustili zapeljati visokim vzpenjavkam.

Kmetijska zadruga Agraria Koper že več kot 60 let združuje pridelovalce svežega sadja in zelenjave na območju slovenske Istre. Na delavnicah o integrirani pridelavi so dijaki spoznavali, da je to okolju in ljudem prijazen način sezonske in lokalne pridelave zelenjave. Uporaba organskih gnojil in zaščitnih sredstev je strogo nadzorovana in omejena. Sezonska in lokalna zelenjava, ki je obrana v času dejanske zrelosti, je polnega okusa  in vsebuje veliko hranil. Zelenjava, ki je pridelana doma, opravi kratko pot od njive do krožnika. Krajše transportne poti veliko manj onesnažujejo okolje. Živila ne zorijo v skladiščih. S kupovanjem lokalno pridelane zelenjave in sadja podpiramo lokalne pridelovalce in kmetijstvo obale z zaledjem. Tako tudi utrjujemo lokalno samooskrbo, ohranjamo delovna mesta, sebi pa zagotavljamo preverjeno kakovostno svežo hrano.

Šola se zahvaljuje   centru Agraria  za sprejem dijakov in zanimivo izvedbo delavnic. Še posebej se zahvaljujemo gospe Patriciji Pirnat, vodji proizvodnje, ki je ob tem dodala: »V zadovoljstvo nam je širiti dobrote in prednosti te naše ljube zemlje in krajine na mlajše rodove. Kmetijstvo, gastronomija in turizem bi morali  eden z drugim biti zelo tesno povezani. Lepo kulturno krajino in pokrajino imamo, imamo zdravo mediteransko kuhinjo, bogato kulinariko  in turistične destinacije,  a  moramo se povezati in čim bolj sodelovati, in to od najmlajših do najstarejših. V  slogi je moč. Zato hvala, da nam znate prisluhniti in  nam izkazujete zaupanje. Če ne prej, se ponovno vidimo drugo leto.«

Vabilu se bomo z veseljem odzvali tudi v naslednjem šolskem letu.

Kristina Glavina

(Skupno 1 obiskov, današnjih obiskov 1)