Razstava grafik v Galeriji Insula, april 2015

Z dijaki 1.a in b GTT, 2.GH in z vsemi razredi smer Predšolska vzgoja smo si ogledali razstavo Fulvie Grbac v Galeriji Insula. Fulvia Grbac je akademska slikarka, ki poučuje na OŠ in SŠ z italijanskim učnim jezikom v Izoli. Skupaj smo že organizirali ex-tempore za vse obalne srednje šole. Vodila je eno izmed likovnih delavnic na Vzgojiteljadi, ki smo jo organizirali leta 2012.
Na razstavi »In rubis« smo si ogledali lesoreze, jedkanice in kolagrafije. Čeprav je grafika tehnika, ki omogoča večje število odtisov, je ta razstava nekaj posebnega, saj so grafike unikatne, tako kot so slike. Dijaki so se o razstavi pogovarjali z avtorico in s kustosom galerije. Rdeča nit razstave je narava (»V robidi«) in tesna povezanost z njo. Vsi smo del narave in moramo zanjo skrbeti ter ohraniti njeno enkratnost. Tako, kot je rekla avtorica: »Naše življenje ni samo spati in jesti. Vsak ima nekaj, kar ga izpolnjuje, to je lahko glasba, ples, kuhanje ali pa kaj drugega… Če mi ne bi grafika dala tega, me nihče ne bi prisilil, da naredim za eno grafiko 52 odtisov.«
Razstavo si je ogledalo okoli 300 obiskovalcev, naših dijakov je bilo okoli 180. Razstavo si lahko ogledate še v Pretorski palači v Kopru.

Dijaki 2.PV in 3.PV se preizkušajo v grafični tehniki barvnega linoreza z dvema matricama. Prilagam nekaj foto utrinkov z ročnega tiskanja. Dijaki 2.GH imajo svoje izdelke že odtisnjene. Dijaki 1.GTT, 1.PV pa se bodo v tehniki linoreza še preizkusili.
Marlene Zorjan