Na šolo smo povabili gobarsko mikološko društvo Slovenske Istre, ki se je z veseljem odzvalo in nam v ponedeljek, 24. oktobra 2016, pripravilo zanimivo razstavo gob. Obiskali so jo dijaki vseh oddelkov spodnje lokacije.
Kljub slabi letini so člani društva na razstavi pokazali izjemno vrstno pestrost iz kraljestva gliv, ki uspevajo na območju Slovenske Istre z zaledjem. Izkušeni gobarji so v 15-minutni predstavitvi za vsak oddelek dijakom povedali, na kaj moramo biti pozorni pri nabiranju gob. Dijaki so si ogledali najpogostejše predstavnike užitnih, neužitnih in strupenih gob. Postavili so veliko zanimivih vprašanj.
Člani društva so opozorili na nevarnost zastrupitve z gobami, do katere lahko pride zaradi zamenjave užitnih vrst s strupenimi. Povedali so, da se to lahko zgodi tako neizkušenim ljubiteljem gob kot tudi poznavalcem. Zato so poudarili, da nabirajmo le tiste gobe, ki jih res dobro poznamo; pustimo mlade, nerazvite gobe, ki še nimajo prepoznavnih značilnosti.
Gobe so v naravi pomembni in nenadomestljivi organizmi. Ljudje jih radi uživamo, pripravljene na različne načine. So tudi potencialen vir novih zdravilnih učinkovin.
Verjamemo, da je bila ta razstava korak na poti k varovanju in ohranjanju narave.
Šola se zahvaljuje gobarsko mikološkemu društvu Slovenske Istre za obisk in zanimiv prikaz gobjega sveta dijakom. Še posebej se zahvaljujemo gospodu Zdravku Sirotiču, ki je pobudo za razstavo gob izvedel v celoti.
Kristina Glavina, prof. kemije in biologije